Łódź, ul. Niciarniana 2/6. Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici

Łódzka Fabryka Nici ARIADNA, ulica Niciarniana 4/6
http://baedekerlodz.blogspot.com/2014/07/odzka-fabryka-nici-ariadna-ulica.html
Początki tej jedynej na ziemiach byłego Królestwa Polskiego fabryki nici sięgają 1893 roku, kiedy petersburski kupiec otworzył przy ul. Milscha 34 (obecnie M. Kopernika) pod nazwą „L. Louri i Co” fabrykę bawełnianych tasiemek i nici. Rok później gdy część maszyn była już zmontowana do spółki z pomysłodawcą wszedł znany już w Łodzi Juliusz Kunitzer oraz Juliusz i Ludwik Heinzel.
Pierwsza w Polsce Fabryka Nici – pamiątki
https://www.zwiedzajlodz.pl/2017/04/29/pierwsza-w-polsce-fabryka-nici-pamiatki/
120 lat łódzkiej fabryki Ariadna. Po nitce do biznesu
https://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,154682,22679677,120-lat-fabryki-ariadna-po-nitce-do-biznesu.html

Pomysł na kręcenie niciowego biznesu pojawił się w 1894 r. wraz z petersburskim kupcem Łazarzem Lourim. Oficjalnie jeszcze wówczas Łodzi w tym miejscu nie było. Istniała za to wieś Widzew, która właśnie stawała się nieformalną, podmiejską dzielnicą miasta. A to za sprawą pobliskiej Widzewskiej Manufaktury wzniesionej przez Juliusza Kunitzera. To on dołączył wkrótce do Louriego, by zawiązać z nim spółkę komandytową z kapitałem 100 tys. rubli. Po trzech latach Widzewska Manufaktura Filia została przekształcona w Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici.

Na działce o powierzchni ponad 5 ha stanęły hale produkcyjne, dwie kamienice dla kadry administracyjnej, sześć budynków dla robotników, a także dom kultury, sklep, korty tenisowe i boisko do krykieta. Fabrykanci zadbali również o własne ujęcie wody, stajnię, remizę strażacką i pierwszą w Łodzi bocznicę kolejową.

Zabójstwo w łódzkim tramwaju, które wstrząsnęło całym miastem
https://plus.dzienniklodzki.pl/zabojstwo-w-lodzkim-tramwaju-ktore-wstrzasnelo-calym-miastem/ar/11894488


Łódź, ul. Niciarniana 2/6. Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici