Wejherowo, ul. Strzelecka 8, czołg T-34-85 I Brygady Pancernej Wojska Polskiego

Ku chwale wszystkich żołnierzy Pierwszej Brygady Pancernej Wojska Polskiego im. Bohaterów Westerplatte
biorących udział w wyzwoleniu Ziemi Wejherowskiej spod okupacji hitlerowskiej

Od Mierei do Bałtyku
Szlak bojowy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w latach 1943–1945

1. Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte była jednym z najbardziej doświadczonych bojowo pancernych związków taktycznych w Wojsku Polskim podczas całej drugiej wojny światowej. W okresie Polski Ludowej jej wojenne dzieje były gloryfikowane i stawiane, jako wzór do naśladowania dla dowódców wojsk pancernych. Bohaterami powieści oraz słynnego serialu telewizyjnego „Czterej pancerni i pies” również byli fikcyjni żołnierze z tej jednostki. Jak jednak wyglądał prawdziwy szlak bojowy brygady pokaże to opracowanie.

http://www.magnum-x.pl/artykul/szlak-bojowy-1-warszawskiej-brygady-pancernej-im-bohaterow-westerplatte-w-latach-19431945

Prawdziwi „czterej pancerni”. Nie mieli tylu powodów do radości, co bohaterzy serialu

https://natemat.pl/128797,prawdziwi-czterej-pancerni-nie-mieli-tylu-powodow-do-radosci-co-bohaterzy-serialu

W serialu „Czterej pancerni i pies”, z rozrzewnieniem przywoływanym przez wielu z nas, sympatyczni polscy żołnierze ramię w ramię walczą u boku „braci” Rosjan, a po przekroczeniu linii Bugu mówią „Wreszcie w Polsce!”. Rzeczywistość była zgoła inna. Większość polskich żołnierzy bijących się u boku ZSRR nie było pewnych, czy w ogóle walczą o Polskę – mówi naTemat Kacper Śledziński, autor książki „Tankiści. Prawdziwa historia Czterech Pancernych”.