Warszawa, ul. Strzelecka 8. Katownia NKWD na warszawskiej Pradze

Strzelecka 8 – dawna katownia NKWD i UB
„To miejsce wyjątkowe i jedyne w Polsce – to dawna siedziba NKWD na warszawskiej Pradze. Miejsce, które od dzisiaj będzie mówić o tym jak wyglądał podbój Polski przez komunistów po 1944 roku. Takich miejsc było więcej – Białystok, Lublin, a wcześniej plac Łukiski w Wilnie i ulica Łąckiego we Lwowie. Tutaj była realizowana polityka podboju niepodległej Polski przez Związek Sowiecki”
https://dzieje.pl/galerie/strzelecka-8-dawna-katownia-nkwd-i-ub

rok 2010

rok 2019

podwórko kamienicy przy Strzeleckiej 8


Kamienica przy ul. Strzeleckiej 8
https://oddechywarszawy.wordpress.com/2018/01/14/kamienica-przy-ul-strzeleckiej-8/

Strzelecka 8. Katownia NKWD na warszawskiej Pradze

Jest zaledwie wrzesień 1944 roku. Po lewej stronie Wisły trwa jeszcze Powstanie. Ale na prawym brzegu buszują już funkcjonariusze NKWD. Wróg numer jeden: niepodległościowe polskie Państwo Podziemne, które może boleśnie krzyżować plany radzieckiego okupanta. Dlatego komunistyczni agenci muszą być wszędzie. I są wszędzie. Od Otwocka przez Legionowo, Karczew i Marki aż po samą Warszawę. Pechowcy, którzy mają nieszczęście wpaść w ich ręce są natychmiast zabijani albo odczuwają nieludzkie cierpienie. ,,Śmierć naszym wybawieniem” – wydrapują na ścianie w jednej z zatęchłych sowieckich cel.

https://polskatimes.pl/strzelecka-8-katownia-nkwd-na-warszawskiej-pradze/ar/10566417


Pion śledczy IPN odkrył kolejne miejsce kaźni Polaków w Warszawie. Tym razem w budynku przy ul. Strzeleckiej 10a.
https://www.rp.pl/Kraj/180509967-Kolejna-katownia-NKWD-na-warszawskiej-Pradze.html

Zdaniem historyków IPN budynek przy ul. Strzeleckiej 10a pełnił funkcję aresztu podręcznego NKWD. W obszernej monografii „Śladami zbrodni” pod redakcją dr. Tomasza Łabuszewskiego z IPN opublikowany jest meldunek wywiadu Delegatury Sił Zbrojnych o kryptonimie „Pralnia II” z 25 maja 1945 r. w którym czytamy „W woj. warszawskim działa grupa płk. Michajło(wa). Siedziba jej mieści się na Pradze, ul. Strzelecka 10. Podlega jej m.in. obóz w Rembertowie”. Z odtworzonych już przez historyków biogramów wynika, że więźniowie ze Strzeleckiej trafiali do obozu NKWD w Rembertowie.


W dawnej katowni UB na Pradze otwarto Izbę Pamięci. ”To miejsce wyjątkowe i jedyne w Polsce”
https://warszawa.naszemiasto.pl/w-dawnej-katowni-ub-na-pradze-otwarto-izbe-pamieci-to/ar/c1-7577763
Od 1 marca można zwiedzać podziemia kamienicy znajdującej się na Strzeleckiej 8 na Pradze. To właśnie tam mieściła się kwatera główna NKWD oraz później siedziba Urzędu Bezpieczeństwa, w której w nieludzkich warunkach więziono i brutalnie torturowano polskich działaczy podziemia niepodległościowego. Ku ich pamięci IPN otworzył Izbę Pamięci prezentującą skalę komunistycznych represji. Szczegóły w artykule poniżej.