ul. Henryka Dobrzańskiego 7 , dawna siedziba PUBP w HrubieszowiePowiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Hrubieszowie

Siedzibą urzędu pierwotnie był nieistniejący już budynek przy ul. Mjr. H. Dobrzańskiego „Hubala” 7 (obecnie w tym miejscu znajduje się budynek sądu). Do budynku przy którym założyłem skrzyneczkę urząd przeniósł się po wspólnym ataku WiN i UPA na Hrubieszów. Zdarzenie to stanowiło jedną z nielicznych i najbardziej spektakularnych akcji, gdzie w obliczu śmiertelnego zagrożenia Polacy i Ukraińcy zaprzestali walki i wspólnie przeprowadzili wspomniany atak. Wydarzenia miały miejsce w nocy z 27 na 28 maja 1946 r.

O zmierzchu oddziały polsko-ukraińskie przegrupowały się do lasu w Dębince, kilka kilometrów od miasta, następnie partyzanci bez przeszkód dotarli do miasta i przed północą zajęli pozycję. Atak rozpoczął się o godzinie 1:30 zainicjowany przez UPA ostrzałem koszar NKWD. Partyzanci WiN opanowali budynek UB i Powiatowy Komitet PPR. Milicjanci odparli atak broniąc się w budynku posterunku. Upowcom nie udało się zdobyć również siedziby NKWD oraz Komisji Przesiedleńczej. W przeprowadzonej akcji zostało uwolnionych 20 więźniów (w tym 5 Ukraińców). Warto zaznaczyć że posterunek milicji szturmowały połączone siły UPA i WiN, natomiast w pozostałych przypadkach Polacy i Ukraińcy atakowali oddzielnie co było spowodowane względami logistycznymi, ale przede wszystkim ogromną nieufnością.
https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=69065


Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – maj od 25 do 27
https://lubiehrubie.pl/wiadomosci/co-nieco-z-hrubieszowskich-wydarzen-maj-od-25-do-27/

Atak na Hrubieszów (ukr. Грубешівська операція) – akcja zbrojna podziemia antykomunistycznego w powojennej Polsce przeprowadzona wspólnie przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) i Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość (WiN) w nocy z 27 na 28 maja 1946.
Celem ataku było zniszczenie posterunku Milicji Obywatelskiej (MO), siedziby Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (MBP) i budynku Komisji Przesiedleńczej w Hrubieszowie, a także uwolnienie więźniów politycznych z lokalnego więzienia
https://pl.wikipedia.org/wiki/Atak_na_Hrubiesz%C3%B3wObecny gmach:
Sąd Rejonowy
mjra Henryka Dobrzańskiego 7, 22-500 Hrubieszów

Hrubieszów, ul. Henryka Dobrzańskiego 7 , dawna siedziba PUBP w Hrubieszowie