Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, Wejherowo ul. Kopernika 13 i 15

Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Na ulicy Kopernika, w kamienicy pod numerem 13 tuż po II Wojnie Światowej przez kilka tygodni funkcjonowała siedziba NKWD. Natomiast w sąsiednim domu, pod numerem 15 mieściła się siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Kiedy NKWD opuściło budynek nr 13, PUBP wprowadził się również do niego, zajmując od tego momentu oba budynki.

W pomieszczeniach piwnicznych budynku znajdował się areszt, na parterze i piętrach były pomieszczenia administracyjne oraz referat śledczy. Tam właśnie UB przesłuchiwał i torturował więźniów. Tam mordowano ludzi. Min. Leona Kowalewskiego, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Pierwotnie uważano, że popełnił samobójstwo. Po ekshumacji zwłok w 1956 roku Sąd Wojewódzki w Gdańsku przyznał, że Kowalewski zmarł podczas przesłuchań. Również tam przez 2 miesiące był poddawany torturom Augustyn Westphal, ostatni komendant TOW „Gryf Pomorski”. On także zmarł w wyniku obrażeń doznanych na przesłuchaniach.

Urząd Bezpieczeństwa na ulicy Kopernika funkcjonował do 1956 roku.

https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP8CLJ

https://wejherowo.naszemiasto.pl/troche-historii-czyli-dawny-budynek-ub-w-wejherowie/ar/c1-373234

Urząd Bezpieczeństwa miał swoją siedzibę w Wejherowie. Mieściła się ona w kamienicy pod nr 15 przy ul. Kopernika (przed rokiem 1956 nazywała się ul. Marszałka Michałą Roli-Żymierskiego).

– Jedną z pierwszych ofiar uzbeckiego “przesłuchania” w okresie stalinizmu był działacz niepodległościowy i społeczny, były pierwszy sekretarz starostwa morskiego z siedzibą w Wejherowie, Augustyn Westphal, ostatni komendant naczelny Tajnej Organizacji Wojskowej”Gryf Pomorski” – opowiada Regina Osowicka, badaczka dziejów grodu Wejhera i autorka m.in. trzech wydań bedekerów wejherowskich. – W końcu 1945 r. został aresztowany i uwięziony w siedzibie wejherowskiego UB. Śledztwo trwało dwa miesiące. W wyniku przebytych tortur Westphal zmarł we wrześniu 1946 r.

https://slady.ipn.gov.pl/sz/projekt-naukowo-badawc/wojewodztwo-pomorskie/wejherowo/5688,Dawna-siedziba-PUBP-w-Wejherowie.html


Mapa Miejsc Pamięci Żołnierzy Wyklętych

https://www.google.com/maps/d/viewer?msa=0&mid=19sqgEDDAzt5eDkm_0VbL_PpiHyo&ll=52.04135279528592%2C18.851238680030054&z=7