Warszawa, Pałac Saski czyli Miś na miarę PISdowa


Konkurs architektoniczny na Pałac Saski. Po co, skoro to ma być replika dawnego gmachu?
https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,29199385,konkurs-architektoniczny-na-palac-saski-co-wlasciwie-jest-do.html
w 2021 r. SARP wydał oświadczenie, w którym zgłaszał obawę, że odbudowa w trybie specustawy, z pominięciem szczegółowych uzgodnień konserwatorskich, może doprowadzić do powstania „obiektów o wątpliwej architektonicznej jakości, które zarówno nie będą stanowić wartości historycznej, jak i swoim standardem rozminą się ze współczesnymi potrzebami i oczekiwaniami”. Architekci apelowali wtedy o wybór projektanta w konkursie, który dopuszczałby różne rozwiązania, nie zaś wyłącznie ścisłą rekonstrukcję.

Tak się nie stanie. W specustawie o odbudowie pałacu zapisano czarno na białym, że pałac ma zostać odbudowany w kształcie z sierpnia 1939 r. Pa co więc ogłaszać konkurs?


Kamiński o rozmowach ze związkami: Będą dodatkowe pieniądze dla mundurowych
https://forsal.pl/praca/wynagrodzenia/artykuly/8603073,kaminski-rozmowy-ze-zwiazkami-beda-dodatkowe-pieniadze-dla-mundurowych.html
Waloryzacja świadczeń zależna od długości służby
Specjalne świadczenie po 15. roku służby zostanie wprowadzone ustawą. Będzie się rozpoczynało od 5 proc. i co roku będzie rosło o dodatkowy 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. W kolejnych latach będzie się utrzymywało na poziomie 15 proc., ale – jak podkreślono w komunikacie – w żaden sposób nie będzie się wykluczało z już wprowadzonymi świadczeniami w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł brutto po 28,5 latach służby.

„W przypadku wysługi powyżej 32 lat kwota ta zostanie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to będzie powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego” – poinformowały MSWiA i związki zawodowe.

Związki wynegocjowały też m.in. dodatek graniczny w wysokości 450 zł brutto i zwiększenie do 6 proc. dodatku terenowego dla policjantów. Ponadto fundusz nagród dla czterech służb MSWiA – Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa – zostanie zwiększony o 30 mln zł. Według wspólnego komunikatu rozwiązania mają wejść w życie od 1 marca 2023 roku.